O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

  19 Gru 2022

Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem niezmiernie skomplikowanym i powiązanym z niesympatycznymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się w owym czasie na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w takim razie nic paradoksalnego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Należałoby pamiętać, że środek transportu niejednokrotnie wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. W co niektórych przypadkach nie ma jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie duży. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala znacznie obniżyć koszty.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje aprobatę dopiero po konsultacji z właściwym kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty są w stanie ubiegać się też bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub też wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie dopuszczalne.

Z jakiego powodu wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to wyśmienity wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, poprawnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody jednostka gospodarcza zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. Dzięki temu stres połączony ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *