
O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?
Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem niezmiernie skomplikowanym i powiązanym z niesympatycznymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się w owym czasie na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w takim razie nic paradoksalnego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.
Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?
Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Należałoby pamiętać, że środek transportu niejednokrotnie wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. W co niektórych przypadkach nie ma jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie duży. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala znacznie obniżyć koszty.
Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?
By sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje aprobatę dopiero po konsultacji z właściwym kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty są w stanie ubiegać się też bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub też wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie dopuszczalne.
Z jakiego powodu wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to wyśmienity wybór?
Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, poprawnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody jednostka gospodarcza zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. Dzięki temu stres połączony ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.